Zakłaczenie - przyczyny, objawy i profilaktyka

Zakłaczenie co to takiego?

Czy wiesz, że koty ¼ swojego aktywnego czasu spędzają na pielęgnacji swojego futra? Codzienna toaleta kotów polega na wylizywaniu swojego futra, w następstwie czego połykana jest sierść. Zalegająca w układzie pokarmowym sierść tworzy kule włosowe zwane pilobezoarami. Takie kule włosowe odkładające się w przewodzie pokarmowym nazywane „zakłaczaniem” znacznie utrudniają pracę trawienną u kota i mogą przyczyniać się do powstawania poważnych dolegliwości, takich jak zaparcia.  

Objawy zakłaczenia kota:
- przewlekłe i powracające zaparcia,
- wodnista biegunka,
- wymioty lub odruch wymiotny,
- zaburzenia apetytu,
- apatia np. brak chęci do zabawy,
- bolesność w jamie brzusznej,
- zaniechanie dbania o futro; 

Profilaktyka

1. Pozwalaj kotu gryźć trawę! Naturalnym sposobem na odkłaczenie się kota jest trawa, najlepiej źdźbła owsa, pszenicy i jęczmienia. Trawa nie jest trawiona przez kota co w połączeniu ze skołtunioną sierścią powoduje wymioty, poprzez które układ pokarmowy pozbywa się niepożądanej i zalegającej w żołądku treści. Kotom przebywającym w domach lub mieszkaniach sklepy zoologiczne oferują ekologiczną trawkę gotową do spożycia dla kota, ale także nasiona takiej trawy do samodzielnego wysiewu. Polecamy trawka szybkorosnąca do samodzielnego wysiewu, którą zakupić możecie w naszym sklepie.  

Uwaga! Dla właścicieli kotów chadzających po ogródkach pamiętajcie, że niektóre rośliny typu konwalia czy hortensja są silnie trujące, dlatego nie powinny znajdować się w zasięgu kota.

2. Postaw na specjalistyczną karmę typu anti-hairball! Regularne podawanie takiej karmy zawierającej składniki sprzyjające eliminacji kul włosowych z układu pokarmowego poprawia jego funkcjonowanie, a efekt lepszego wydalania pilobezoarów jest już widoczny po 2 tygodniach!

Znajdziesz u nas profesjonalne suche karmy typu anti-hairball, w tym Almo Nature Holistic Anti-Hairball Adult lub Josera Catelux Adult Ekstra odkłaczacz z kaczką.  

3. Czesz regularnie swojego ulubieńca, nawet tego krótkowłosego. Pozwala to na usunięcie martwej sierści.

4. Podawaj kotu pasty odłączające lub przysmaki odłączające, które zawierają włókna roślinne redukujące powstawanie kłaczków i pomagające w wydalaniu sfilcowanej sierści.

5. Smalec gęsi bądź kaczy… sporadycznie w celu pomocy w trawieniu można podać kotu łyżkę smalcu gęsiego lub kaczego.

6. Stres nie służy Twoim pupilom - prowadzi on do nadmiernego wylizywania przez kota swojej sierści. 


 
*W przypadku pojawienia się poważnych objawów jak np. brak apetytu zaleca się konsultację z lekarzem weterynarii.
 
Wyjazd za granicę – paszport dla psa i kota

Wyjazd za granicę – paszport dla psa i kota

Planujesz wyjazd za granicę ze swoim pupilem? Co powinieneś wiedzieć o paszportach dla zwierząt? Ile czasu potrzebujesz na załatwienie dokumentów? Poniższy artykuł pomoże w zaplanowaniu wakacyjnej podróży bez niepotrzebnego stresu związanego przy przekrac
więcej
Jak wybrać transporter?

Jak wybrać transporter?

Każdy opiekun kociaka prędzej czy później staje przed wyborem odpowiedniego transportera do przewożenia pupila. Zacznijmy od tego, że powinien on należeć do zakupów obowiązkowych. Jest potrzebny nie tylko w podróży, ale przede wszystkim konieczny w przypa
więcej
ABC szczepień kota

ABC szczepień kota

Czy trzeba szczepić kota niewychodzącego? Odpowiedź na to pytanie jest prosta – oczywiście, że tak! Jakie są zasady wykonywania szczepień? Czy każdy koci pacjent wymaga szczepienia co roku? Na co, kiedy i jak często – tego wszystkiego dowiesz się w poniżs
więcej
Profilaktyka przeciwkleszczowa u psów i kotów

Profilaktyka przeciwkleszczowa u psów i kotów

Kleszcze to jeden z największych wrogów zwierząt domowych. Przenoszą one śmiertelnie niebezpieczne choroby, które mogą zaatakować nawet młodego i w pełni zdrowego psa i kota. Jednocześnie, ze względu na łagodne zimy, te pajęczaki mogą występować przez cał
więcej
Zapadła decyzja! Kupno czy adopcja?

Zapadła decyzja! Kupno czy adopcja?

Kiedy decyzja o pojawieniu się nowego członka rodziny już zapadła, trzeba zastanowić się skąd zwierzak do nas trafi. Czy będzie to schronisko? Może fundacja lub organizacja? Adopcja czworonoga to wspaniała sprawa!
więcej
Zakłaczenie - przyczyny, objawy i profilaktyka

Zakłaczenie - przyczyny, objawy i profilaktyka

Czy wiesz, że koty ¼ swojego aktywnego czasu spędzają na pielęgnacji swojego futra? Codzienna toaleta kotów polega na wylizywaniu swojego futra, w następstwie czego połykana jest sierść. Zalegająca w układzie pokarmowym sierść tworzy kule włosowe.
więcej