Zakłaczenie - przyczyny, objawy i profilaktyka

Zakłaczenie co to takiego?

Czy wiesz, że koty ¼ swojego aktywnego czasu spędzają na pielęgnacji swojego futra? Codzienna toaleta kotów polega na wylizywaniu swojego futra, w następstwie czego połykana jest sierść. Zalegająca w układzie pokarmowym sierść tworzy kule włosowe zwane pilobezoarami. Takie kule włosowe odkładające się w przewodzie pokarmowym nazywane „zakłaczaniem” znacznie utrudniają pracę trawienną u kota i mogą przyczyniać się do powstawania poważnych dolegliwości, takich jak zaparcia.  

Objawy zakłaczenia kota:
- przewlekłe i powracające zaparcia,
- wodnista biegunka,
- wymioty lub odruch wymiotny,
- zaburzenia apetytu,
- apatia np. brak chęci do zabawy,
- bolesność w jamie brzusznej,
- zaniechanie dbania o futro; 

Profilaktyka

1. Pozwalaj kotu gryźć trawę! Naturalnym sposobem na odkłaczenie się kota jest trawa, najlepiej źdźbła owsa, pszenicy i jęczmienia. Trawa nie jest trawiona przez kota co w połączeniu ze skołtunioną sierścią powoduje wymioty, poprzez które układ pokarmowy pozbywa się niepożądanej i zalegającej w żołądku treści. Kotom przebywającym w domach lub mieszkaniach sklepy zoologiczne oferują ekologiczną trawkę gotową do spożycia dla kota, ale także nasiona takiej trawy do samodzielnego wysiewu. Polecamy trawka szybkorosnąca do samodzielnego wysiewu, którą zakupić możecie w naszym sklepie.  

Uwaga! Dla właścicieli kotów chadzających po ogródkach pamiętajcie, że niektóre rośliny typu konwalia czy hortensja są silnie trujące, dlatego nie powinny znajdować się w zasięgu kota.

2. Postaw na specjalistyczną karmę typu anti-hairball! Regularne podawanie takiej karmy zawierającej składniki sprzyjające eliminacji kul włosowych z układu pokarmowego poprawia jego funkcjonowanie, a efekt lepszego wydalania pilobezoarów jest już widoczny po 2 tygodniach!

Znajdziesz u nas profesjonalne suche karmy typu anti-hairball, w tym Almo Nature Holistic Anti-Hairball Adult lub Josera Catelux Adult Ekstra odkłaczacz z kaczką.  

3. Czesz regularnie swojego ulubieńca, nawet tego krótkowłosego. Pozwala to na usunięcie martwej sierści.

4. Podawaj kotu pasty odłączające lub przysmaki odłączające, które zawierają włókna roślinne redukujące powstawanie kłaczków i pomagające w wydalaniu sfilcowanej sierści.

5. Smalec gęsi bądź kaczy… sporadycznie w celu pomocy w trawieniu można podać kotu łyżkę smalcu gęsiego lub kaczego.

6. Stres nie służy Twoim pupilom - prowadzi on do nadmiernego wylizywania przez kota swojej sierści. 


 
*W przypadku pojawienia się poważnych objawów jak np. brak apetytu zaleca się konsultację z lekarzem weterynarii.
 
Profilaktyka przeciwkleszczowa u psów i kotów

Profilaktyka przeciwkleszczowa u psów i kotów

Kleszcze to jeden z największych wrogów zwierząt domowych. Przenoszą one śmiertelnie niebezpieczne choroby, które mogą zaatakować nawet młodego i w pełni zdrowego psa i kota. Jednocześnie, ze względu na łagodne zimy, te pajęczaki mogą występować przez cał
więcej
Zapadła decyzja! Kupno czy adopcja?

Zapadła decyzja! Kupno czy adopcja?

Kiedy decyzja o pojawieniu się nowego członka rodziny już zapadła, trzeba zastanowić się skąd zwierzak do nas trafi. Czy będzie to schronisko? Może fundacja lub organizacja? Adopcja czworonoga to wspaniała sprawa!
więcej
Zakłaczenie - przyczyny, objawy i profilaktyka

Zakłaczenie - przyczyny, objawy i profilaktyka

Czy wiesz, że koty ¼ swojego aktywnego czasu spędzają na pielęgnacji swojego futra? Codzienna toaleta kotów polega na wylizywaniu swojego futra, w następstwie czego połykana jest sierść. Zalegająca w układzie pokarmowym sierść tworzy kule włosowe.
więcej